W tym roku Peugeot 405 obchodzi 30. urodziny. Z tej okazji w Muzeum Peugeota w Sochaux przygotowano specjalną wystawę poświęconą temu modelowi. Wspomniane muzeum warto i tak odwiedzić chociaż raz w życiu, a jeszcze lepiej byłoby pojawiać się tam regularnie. Teraz jednak okazja jest szczególna, zwłaszcza dla miłośników tego modelu.

Nie wszyscy wiedzą, że Peugeot 405 był przez pewien czas produkowany nawet w Polsce. Produkcją zajęła się Fabryka Samochodów Ciężarowych w Lublinie, a działo się to w latach 1993-1995. Mieliśmy szansę na rozwój tego projektu, ale ówczesne władze koncernu i polscy politycy nie znaleźli porozumienia. Bramy lubelskiej FSC opuściło łącznie nieco ponad 3.800 egzemplarzy. Znałem ludzi, którzy jeździli samochodami z tej polskiej fabryki. A dziś, w roku 2017, obchodzimy już 30. urodziny Peugeota 405!

Z okazji jubileuszu samochodu, który w 1988 roku zdobył tytuł Samochodu Roku (Car of the Year), Muzeum Peugeota w Sochaux zorganizowało specjalną wystawę. Będzie można ją oglądać do 20. czerwca, czyli przez trzy miesiące od otwarcia ekspozycji. A czy naprawdę warto się do Sochaux wybrać? Zdecydowanie! Na wystawie eksponowane są atrakcyjne pojazdy i rzadkie dokumenty. Zwrócono uwagę na wydarzenia sportowe – Rajd Paryż-Dakar (edycje 1989 i 1990, za kierownicą Ari Vatanen), czy Pikes Peak (1988 rok). A pod koniec obchodów, 17. czerwca 2017 roku, szykowana jest wielka feta!

Peugeot 405 był samochodem eleganckim. Nadwozie opracowało włoskie studio Pininfarina. Zarówno sedan, jak i kombi, w swoich czasach prezentowały się wyjątkowo nowocześnie, a jednocześnie elegancko. Był to samochód dostępy nawet w wersji z napędem na cztery koła. Co więcej – sprzedawano ten model nawet w Stanach Zjednoczonych.

Jak wspomniałem, 17. czerwca 2017 roku, czyli dokładnie za dwa miesiące, Peugeot szykuje kulminację obchodów. Na muzealnym parkingu w Sochaux oczekuje się miłośników modelu z ich samochodami. Oczywiście wszyscy są mile widziani, ale właściciele 405-tek szczególnie. To wszak 30. urodziny tego właśnie modelu. Sochaux, niewielkie miasteczko w regionie Franche Comté, to tak naprawdę ojczyzna Peugeota. Muzeum zawiera mnóstwo wspaniałych eksponatów, a wstęp jest płatny. Dorośli płacą 9 euro, młodzież w wieku 7-18 lat 5 euro. Jeśli pojawicie się z dowodem rejestracyjnym Peugeota 405, to opłata wyniesie jedynie 4,05 euro.

 

 

Krzysztof Gregorczyk; grafiki: Peugeot

Galeria

Krzysztof
Pasjonat francuskiej motoryzacji. Autor największej ilości artykułów i wiadomości. Miłośnik szybkiej jazdy po krętych drogach. Regularnie odwiedza targi motoryzacyjne, a jego testy samochodów należą do najdokładniejszych w Sieci. Nieustępliwy tropiciel nieścisłości i braku obiektywizmu w prasie motoryzacyjnej.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "30. urodziny Peugeota 405 w Sochaux"

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Damian
Gość

Tak patrząc się na sylwetkę 405 z boku, to on się wcale nie zestarzał. Tak samo jak 406.

wpDiscuz