W Paryżu rozpoczęły się testy autonomicznych busów EasyMile EZ10. Są całkowicie elektryczne, przez co mają być jednym ze sposobów na walkę ze smogiem. Pasażerowie mogą nimi podróżować bez biletu.

Władze Paryża próbują znaleźć sposób na walkę z ogromnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Pomóc mają elektryczne busy francuskiej firmy EasyMile o nazwie EZ10. Wehikuły o pudełkowatym kształcie poruszają się bez udziału kierowcy.

Busy obsługują krótką trasę biegnącą z przystanku Lyon do Austerlitz w Paryżu i poruszają się po specjalnym pasie biegnącym przez most Charlesa de Gaulle’a. Kursują 7 dni w tygodniu w godzinach od 14:00 do 20:00. Eksperyment potrwa do 7 kwietnia 2017 roku.

Na razie EZ10 poruszają się z dosyć ślamazarną prędkością 25 km/h, ale jak na miejską dżunglę nie jest źle. Można sprawdzić je choćby z czystej ciekawości, zwłaszcza że są całkowicie darmowe. Maksymalne możliwości transportowe to 12 pasażerów.

Wehikuły mają zaprogramowaną trasę i dzięki laserowym czujnikom oraz GPS „widzą” otoczenie, przez co nie potrzebują osoby siedzącej za kołem kierownicy. Trasa, po której się poruszają jest ogrodzona, tak więc nie ma obawy, że pojazd zboczy z kursu, zresztą podobne rozwiązania są wykorzystywane już w innych miejscach na świecie m.in. w Japonii, USA czy Australii. Firma Easy Mile chwali się, że oprogramowanie jest wykorzystywane w autonomicznych pojazdach od 2008 roku i przewiozły już ponad 1,5 mln pasażerów – co tam Tesla :-)

Źródło: EasyMile, RATP

Galeria

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
wpDiscuz