Do 16. października 2017 r. miasta i gminy mogą zgłaszać się do piątej edycji konkursu ECO-MIASTO za pomocą formularzy dostępnych na stronie www.eco-miasto.pl. Celem projektu jest promowanie koncepcji rozwoju zrównoważonego i nagradzanie polskich miast, które najlepiej realizują tę ideę w sześciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków, systemy energetyczne, zieleń a powietrze.

Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.

Przedstawiciele samorządów mogą przesyłać zgłoszenia do 16 października. Następnie jury złożone z ekspertów wybierze laureatów. W każdej z sześciu kategorii nagrodzone zostanie miasto poniżej 100 tys. mieszkańców oraz większy ośrodek, posiadający powyżej 100 tys. mieszkańców. Uroczystość wręczenia nagród będzie mieć miejsce 8 listopada 2017 r. podczas Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjne Eco-miasto: Zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”, która odbędzie się w dniach 8-9 listopada 2017 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. ECO-MIASTO należy do grona organizatorów tego wydarzenia, obok Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Miasta Stołecznego Warszawy.

Dzięki udziałowi w konkursie ECO-MIASTO ośrodki miejskie mają możliwość promowania swoich działań na rzecz rozwoju zrównoważonego. Wynikają z tego korzyści wizerunkowe zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym. Jednym z założeń projektu jest także stworzenie okazji do wymiany doświadczeń między samorządami, co sprzyja naśladowaniu dobrych praktyk.

W 2016 roku laureatami konkursu ECO-MIASTO zostały Kobyłka (efektywność energetyczna budynków), Lublin (zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi), Ostrów Wielkopolski (mobilność zrównoważona), Słupsk (gospodarka wodna; zarządzenie lokalnymi systemami energetycznymi), Wrocław (mobilność zrównoważona; gospodarka wodna) i Zabrze (efektywność energetyczna budynków).

Na program ECO-MIASTO oprócz konkursu dla miast składa się również konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Zakręceni w przestrzeni”. Jest on organizowany przez WSPÓLNIE – Fundację LafargeHolcim.

W dotychczasowych edycjach nagrodzone lub wyróżnione zostały następujące miasta (niektóre z nich były nagradzane/wyróżniane kilkukrotnie, w różnych kategoriach):

Województwo dolnośląskie

Laureaci
Wrocław

Wyróżnienia
Bolesławiec
Wrocław

Województwo kujawsko-pomorskie

Wyróżnienia
Bydgoszcz
Toruń

Województwo lubelskie

Laureaci
Lublin
Puławy
Zamość

Wyróżnienia
Puławy

Województwo małopolskie

Laureaci
Kraków

Wyróżnienia
Kraków
Miechów
Niepołomice

Województwo mazowieckie

Laureaci
Kobyłka
Nowy Dwór Mazowiecki
Płońsk
Warszawa

Wyróżnienia
Płońsk
Warszawa
Wołomin

Województwo podkarpackie

Wyróżnienia
Rzeszów

Województwo podlaskie

Wyróżnienia
Hajnówka

Województwo pomorskie

Laureaci
Gdańsk
Malbork
Słupsk
Tczew

Wyróżnienia
Gdańsk
Gdynia
Kościerzyna
Słupsk
Sopot
Starogard Gdański

Województwo śląskie

Laureaci
Bielsko-Biała
Zabrze

Wyróżnienia
Częstochowa
Dąbrowa Górnicza
Zabrze

Województwo warmińsko-mazurskie

Laureaci
Ełk

Wyróżnienia
Ełk

Województwo wielkopolskie

Laureaci
Ostrów Wielkopolski

Wyróżnienia
Jarocin
Ostrów Wielkopolski
Poznań

 

 

 

źródło: Renault Polska

Galeria

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Co nasze miasta i gminy robią na rzecz polepszenia stanu środowiska i jakości życia mieszkańców?"

avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pawelhks
Gość

No Kraków to ma osiagniecia – kazdy skrawek zabudowany, wiec nie ma szans na powazne podmuchy wiatru, stad wyhodowalismy smoga jak sie patrzy.
tfu!

Grzegorz
Gość
Nie zapominaj o ogromnym ruchu samochodowym, generowanym po części przez mieszkańców, ale również przez tzw. „przyjezdnych” (studentów, pracowników, turystów, etc. – szczególnie widać to po rejestracjach z Podkarpacia, Podhala i Kielecczyzny). Mieszkania wynajmowane „na spółę” z obowiązkowymi 2-4 dodatkowymi autami na parkingu. Nie muszę chyba dodawać, że gros z tych pojazdów to „wiekowe” diesle (bo taniej) a większość aut ma wycięte wszelkie FAP/DPF i katalizatory. Identycznie jest z „busami” – zwykłe „kopciuchy”! Potem się dziwimy, że powietrze nad Krakowem to „zawiesina” trujących związków chemicznych. Osobiście czekam na stosowny program gminny, który ograniczy wjazd do miasta (i użytkowanie przez mieszkańców) wszelkich… Czytaj więcej »
pawelhks
Gość

plus jest taki, ze kilka razy widzialem na dosyc ruchliwej ulicy Półłanki patrol policyjny z podpiętym delikwentem do miernika spalin (?).
poza tym zgadzam sie z Panem Grzegorzem w stu procentach

Grzegorz
Gość

Szkoda, że takich patroli nie ma na typowych „podmiejskich wlotówkach” (Kocmyrzowska, Księcia Józefa, Łokietka, Skotnicka, Myślenicka, etc), którymi poruszają się „dzienni” obywatele Grodu Kraka. Czasami wystarczy spojrzeć na chmurę dymu za samochodem aby upewnić się, że ze sprawnością układu oczyszczania spalin, coś jest nie tak… ;-/