Część zdarzeń drogowych i wypadków z udziałem motocyklistów jest związana z trudnością w zauważeniu przez kierowców tych uczestników ruchu na drodze. Kluczowa jest oczywiście wielkość motocykla, ale okazuje się, że sytuację może poprawić odpowiedni kolor ubrania motocyklisty – najważniejsze, aby kontrastował z otoczeniem. W przypadku wielokolorowej przestrzeni miejskiej najlepiej sprawdzi się kolor biały. Na terenie niezabudowanym, gdy tłem jest przede wszystkim niebo, optymalny będzie kolor czarny *.

Badania pokazują, że tradycyjny strój motocyklistów, czyli czarny, nie zapewnia dobrej widoczności w terenie zabudowanym. Na pewno warto rozważyć używanie dodatkowych elementów odzieży, takich jak np. kamizelki w kolorze białym – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Bezpieczeństwo motocyklistów podnosi już sam fakt używania odpowiedniej odzieży ochronnej. Taka odzież zmniejsza ryzyko obrażeń rąk i nadgarstków o 48%, a dolnych części ciała – o 68%.

Jednak sam strój, nawet najbardziej odpowiedni, nie zapewni bezpieczeństwa. Najważniejsze jest zachowanie przez motocyklistów właściwej prędkości, sygnalizowanie manewrów i ich spokojne wykonywanie – podkreśla Zbigniew Weseli.

W Polsce w 2016 roku wśród ofiar wypadków drogowych było 2.078 motocyklistów, z czego śmierć poniosło 232, a rannych zostało 1.846. Jeżeli doliczymy do tej grupy osoby poruszające się motorowerami, to liczba ofiar wzrośnie o 1.353 osoby (70 zabitych, 1.283 ranne)**.

* „Attention and search conspicuity of motorcycles as a function of their visual context”, Gershon, Ben-Asher & Shinar; SWOV „Motocyclists fact sheet”.
** policja.pl

 

Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault to pierwsza markowa szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie lotniska Warszawa-Bemowo. W ofercie szkoły znajdują się kursy dla klientów indywidualnych i flotowych, program dla kierowców samochodów dostawczych, jazda defensywna, czyli szkolenie z techniki bezpiecznej jazdy w realnym ruchu drogowym, kompletne audyty flot samochodowych, kurs ekojazdy, wykłady z psychologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje 50.000 m² powierzchni do ćwiczeń, w tym płytą poślizgową o długości 120 m oraz kręgiem poślizgowym o średnicy 60 m, a także płytami betonowymi do jazdy na trolejach i torem do jazdy terenowej.
Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Motorowego.

Szczegóły: szkolabezpiecznejjazdyrenault.pl

 

 

źródło: Renault Polska

Galeria

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Czarny czy biały? Kolory dla motocyklistów"

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Vifo
Gość

A może by tak znieść, ten idiotyczny przepis o jeździe z włączonymi światłami do jazdy dziennej lub mijania, przez cały rok!
Jednoślady jeżdżą gównie od wiosny do jesieni, wtedy, gdyby tylko oni mieli włączone światła, byliby lepiej widoczni. Proste? Proste, zamiast czarnych, białych czy innych wyróżniających kolorów. Tak kiedyś było, ale nasi decydenci liżąc d… jEwropie musieli to zmienić. Austria, Niemcy, Francja i Szwajcaria mogą tak mieć, prawda! A w tych krajach, wiadomo, moturów mało, a auta to tylko od święta można spotkać :-(

wpDiscuz