Dziś święto narodowe we Francji, Dzień Bastylii. To jednocześnie wielki dzień dla 3.800 pracowników zatrudnionych w fabryce Grupy PSA w Rennes i dla wszystkich pracowników marki (zwłaszcza we Francji), bo Nowy Peugeot 5008 został wybrany jako samochód dla prezydenta Macrona.

Choć tego nie widać, to auto przygotowane dla prezydenta nie jest samochodem seryjnym. Dzień Bastylii, jako święto narodowe, był pod szczególnym nadzorem służb, a głowę państwa trzeba przecież chronić szczególnie. Zwłaszcza, że wszyscy pamiętamy, co stało się dokładnie rok temu na bulwarze w Nicei :-( Dzień Bastylii był wówczas wyjątkowo krwawy.

Samochód, który prezentujemy na zdjęciach został wyposażony w szereg zabezpieczeń koniecznych przy transporcie prezydenta. Peugeot, rzecz jasna, nie ujawnia żadnych szczegółów.

Nowy Peugeot 5008 produkowany jest we Francji w fabryce w Rennes. Auto nosi istotną nad Sekwaną etykietę Origine France Garantie świadczącą o tym, że większość podzespołów została wyprodukowana we Francji, a końcowy montaż również odbył się w tym kraju. Etykietę przyznaje stowarzyszenie Pro France po pozytywnym przejściu procedury weryfikacyjnej przeprowadzanej przez Bureau Veritas.

Nowy Peugeot 5008 trafił na francuski rynek w czerwcu. Można go zamawiać również w Polsce, przy czym u nas seryjnie oferowanych jest siedem miejsc. Na innych rynkach standardem jest z reguły wersja pięciomiejscowa.

Ceny Nowego Peugeota 5008 w Polsce startują z poziomu 99.900 zł. To całkiem dobra cena, jak za SUV-a tej klasy z jego bogatym wyposażeniem.

 

 

Krzysztof Gregorczyk; zdjęcia: Peugeot

Galeria

Krzysztof
Pasjonat francuskiej motoryzacji. Autor największej ilości artykułów i wiadomości. Miłośnik szybkiej jazdy po krętych drogach. Regularnie odwiedza targi motoryzacyjne, a jego testy samochodów należą do najdokładniejszych w Sieci. Nieustępliwy tropiciel nieścisłości i braku obiektywizmu w prasie motoryzacyjnej.

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Dzień Bastylii – Peugeot 5008 wiózł prezydenta Macrona"

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Roman
Gość

Gdy zaś rozpoczynał urzędowanie jako prezydent Republiki Francuskiej to jechał DS 7 Crossback, a b. prezydent Miterrand już po zakończeniu urzędowania wyjechał z Pałacu Elizejskiego DS 5. Czyli obecny i były prezydent preferują samochody koncernu PSA. Niezła to też reklama dla PSA.

toughluck
Gość

Jak tak pomyślę, to w sumie nie pamiętam, kiedy ostatnio prezydent Francji jechał Renaultem w jakimś oficjalnym występie. Bo owszem, flota rządowa Francji ma też Renaulty, ale jakoś nigdy nie są aż tak wyeksponowane.

Vifo
Gość

Ten od, pożal się Boże, miałczącej piosenkarki, Sarkozy, wystawał trochę zza szyby Vel Satisa ;-(

Alessandro
Gość

To jakieś żarty. Głowa państwa w czymś tak przyziemnym, nieeleganckim, jak SUV? Talisman, Espace… jeszcze C6, którym kiedyś jeździli. Ale SUV? Bleh..

wpDiscuz