Grupa PSA była pierwszym producentem samochodów i drugą firmą w całej francuskiej gospodarce pod względem korzyści, jakie przyniosła Francji. W 2016 roku koncern wyeksportował o 328.000 samochodów więcej, niż przywiózł do Francji z fabryk spoza kraju. Firma odnotowała też blisko 5 miliardów euro (konkretnie 4.816.000.000 euro) nadwyżki w bilansie handlowym. Złożyła się na to zarówno produkcja samochodów, jak i części zamiennych oraz zapasowych.

Na terytorium Francji Grupa PSA wyprodukowała w ubiegłym roku ponad milion samochodów. To o 1,3% więcej, niż w roku 2015. Przeszło jedna trzecia całej produkcji koncernu powstaje we Francji. Do tego dochodzi znakomita struktura jeśli chodzi o produkcję istotnych podzespołów. Nad Sekwana powstaje 80% silników i skrzyń biegów do aut Grupy PSA.

Jednocześnie w pięciu zakładach produkujących samochody i jedenastu zajmujących się produkcją podzespołów pracuje niemal 70% wszystkich pracowników Grupy PSA.

Nic więc dziwnego, że aż siedemnaście modeli produkowanych pod markami Peugeot, Citroën i DS posiada cenioną we Francji etykietę Origine France Garantie. Jest ona przyznawana produktom, których przynajmniej 50% wartości powstaje we Francji i w tymże kraju odbywa się ich końcowy montaż.

Dzięki czterem ośrodkom badawczo-rozwojowym działającym w rodzimym kraju Grupa może się pochwalić – ósmy rok z rzędu – prymatem w zakresie składanych wniosków patentowych. Innowacyjność jest wpisana w geny wszystkich marek tworzących koncern PSA. I to nie tylko innowacyjność stylistyczna, ale przede wszystkim technologiczna i ekologiczna.

Koncern realizuje zobowiązania podjęte w umowie podpisanej z pięcioma z sześciu związków zawodowych działających w strukturach firmy i zatrudniających 80% pracowników. Firma zobowiązała się, że będzie produkować we Francji minimum milion samochodów rocznie, zwiększy zatrudnienie o 1.000 osób, a jednocześnie włączy w produkcje 2.000 młodych osób w ramach wymiany pokoleniowej. Pozwoli to stawić czoła przyszłości.

W imieniu wszystkich pracowników Grupy PSA wyrażam dumę zadowolenie, że znowu jesteśmy producentem samochodów, który ma najkorzystniejszy bilans handlowy we Francji” powiedział Carlos Tavares, prezes zarządu Grupy PSA.

 

 

Krzysztof Gregorczyk

Galeria

Krzysztof
Pasjonat francuskiej motoryzacji. Autor największej ilości artykułów i wiadomości. Miłośnik szybkiej jazdy po krętych drogach. Regularnie odwiedza targi motoryzacyjne, a jego testy samochodów należą do najdokładniejszych w Sieci. Nieustępliwy tropiciel nieścisłości i braku obiektywizmu w prasie motoryzacyjnej.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
wpDiscuz