Grupa PSA podpisała nowe światowe porozumienie z IndustriALL, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu na rzecz wspólnego budowania przyszłości Grupy PSA.

Grupa PSA oraz federacje związkowe IndustriALL Global Union i IndustriAll European Trade Union zawarły 7. marca 2017 roku nowe porozumienie ramowe dotyczące społecznej odpowiedzialności Grupy PSA. Porozumienie obowiązuje na wszystkich rynkach na świecie, gdzie obecna jest Grupa.

Dokument został podpisany w Genewie, w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Pracy, w obecności Debora Greenfield, zastępcy dyrektora generalnego MOP, Carlosa Tavaresa, prezesa zarządu Grupy PSA, Xaviera Chéreau, dyrektora ds. zasobów ludzkich Grupy PSA, Valtera Sanchesa, sekretarza generalnego IndustriALL Global Union i Luca Triangle’a, sekretarza generalnego IndustriAll European Trade Union.

Porozumienie wyraża wolę Grupy PSA budowania przyszłości firmy wspólnie z przedstawicielami załogi w skali światowej i włączenia wszystkich swoich pracowników w zakres światowej polityki zasobów ludzkich. Celem jest zagwarantowanie wspólnego poszanowania podstawowych praw człowieka i praktyk społecznych, odwołując się do talentów osobistych i zbiorowych.

Porozumienie składa się z dwóch części:
– nadanie formalnych ram polityce społecznej odpowiedzialności Grupy PSA z uwzględnieniem interesariuszy oraz sformułowanie oczekiwań społecznych dla przestrzegania praw podstawowych,
– prowadzenie, w skali międzynarodowej, polityki w zakresie zasobów ludzkich służącej rozwojowi talentów i kompetencji, jakości życia i dobrego samopoczucia w pracy w poszanowaniu różnorodności i zasad równego traktowania.

Porozumienie potwierdza również kluczową rolę organizacji związkowych w dziedzinie dialogu i spójności społecznej w przedsiębiorstwie. Grupa PSA kieruje się przejrzystością i zaufaniem w relacjach podczas zmian zachodzących w firmie. Porozumienie wzmacnia wymiar światowy Komitetu Grupy i jego rolę we wspólnym podejmowaniu wyzwań gospodarczych i społecznych w skali świata.

Porozumienie jest efektem ponad dziesięcioletnich relacji Grupy PSA z interesariuszami, światowymi i europejskimi federacjami IndustriALL, w zakresie społecznej odpowiedzialności PSA.

Z okazji podpisania dokumentu Xavier Chéreau, dyrektor ds. zasobów ludzkich Grupy PSA, oświadczył: „W ślad za podpisanym we Francji porozumieniem „Nouvel Elan pour la Croissance” („Nowy Impuls dla Rozwoju”) chciałem nadać światowy wymiar naszej woli budowania przyszłości Grupy wspólnie z partnerami społecznymi. To porozumienie nadaje nową dynamikę i wspiera międzynarodowy rozwój Grupy PSA wpisany w plan strategiczny Push to Pass”.

Valter Sanches, sekretarz generalny IndustriALL Global Union, oświadczył: „To porozumienie idzie jeszcze dalej niż poprzednie w zakresie ochrony praw pracowników światowego łańcucha zaopatrzenia Grupy PSA i potwierdza kluczową rolę związków w Grupie. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy Grupa PSA się rozwija. Porozumienie uwzględnia normy międzynarodowe w zakresie prawa pracy, w przypadku kiedy przepisy krajowe są niewystarczające i czyni przestrzeganie fundamentalnych praw kluczowym kryterium przy wyborze dostawców Grupy PSA”.

Luc Triangle, sekretarz generalny IndustriAll European Trade Union dodaje: „Odnawiając światowe porozumienie ramowe, Grupa PSA robi krok naprzód, wprowadzając światowe standardy minimalne w zakresie rozwoju kompetencji, zatrudnienia pracowników oraz zdrowia i bezpieczeństwa pracy. Przekształcenie Grupy PSA w przedsiębiorstwo „uczące się” i umożliwienie każdemu pracownikowi dostosowania się jest właściwą odpowiedzią na wyzwania, jakie niesie ze sobą cyfryzacja i dekarbonizacja gospodarki. Te ambitne zobowiązania staną się dla pracowników realne jedynie wtedy, jeśli będą mogli oni liczyć na solidny dialog społeczny i negocjacje na poziomie lokalnym”.

Deborah Greenfield, zastępczyni dyrektora generalnego MOP oświadczyła: „MOP jest dumna z porozumienia, które wzmacnia zaangażowanie Grupy PSA w przestrzeganie praw pracowniczych. To dobry przykład jak dialog społeczny może pozytywnie oddziaływać na warunki pracy w aspekcie światowym”.

 

Grupa PSA

Grupa PSA osiągnęła w roku 2016 obroty w wysokości 54 mld euro. Zapewnia użytkownikom wyjątkowe doznania za kierownicą i dostarcza rozwiązań w zakresie transportu indywidualnego, oferujących swobodę i przyjemność jazdy klientom na całym świecie. Grupa posiada trzy marki Peugeot, Citroën i DS, oraz szeroką ofertą usług transportu indywidualnego i inteligentnego zarządzania, dostępnych pod marką Free2Move, spełniających stale ewoluujące potrzeby użytkowników. Jest również europejskim liderem pod względem niskiej emisji CO2 wynoszącej, w 2016 roku, średnio 102,4 g/km, a także jednym z pionierów jeśli chodzi o samochody autonomiczne i zapewniające dostęp do Internetu i usług online. Obecnie na całym świecie jeździ 2,3 mln takich samochodów Grupy. Jej działalność obejmuje również finansowanie (Banque PSA Finance) oraz produkcję wyposażenia samochodowego (Faurecia). Więcej informacji na stronie: groupe-psa.com/

IndustriALL Global Union reprezentuje 50 mln pracowników w 140 krajach w przemyśle wytwórczym, w tym samochodowym, górnictwie i sektorze energii, itd. IndustriALL podpisał 46 światowych porozumień ramowych, między innymi z firmami takimi jak Ford, Siemens, H&M i Statoil. http://www.industriall-union.org

IndustriAll European Trade Union jest głosem 7 mln pracowników wszystkich łańcuchów zaopatrzenia w sektorze wytwórczym, górniczym i energetycznym w Europie. Naszym celem jest ochrona i promowanie praw pracowniczych. Nasza federacja liczy 177 związków afiliowanych z 38 krajów europejskich. Pragniemy być liczącym się podmiotem na europejskiej scenie politycznej w relacjach z przedsiębiorstwami europejskimi, przemysłem europejskim, stowarzyszeniami pracodawców i instytucjami europejskimi.

 

 

źródło: Peugeot Polska

Galeria

Krzysztof
Pasjonat francuskiej motoryzacji. Autor największej ilości artykułów i wiadomości. Miłośnik szybkiej jazdy po krętych drogach. Regularnie odwiedza targi motoryzacyjne, a jego testy samochodów należą do najdokładniejszych w Sieci. Nieustępliwy tropiciel nieścisłości i braku obiektywizmu w prasie motoryzacyjnej.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
wpDiscuz