Grupa PSA ogłosiła, że w związku z wycofaniem się z porozumienia nuklearnego oraz groźbą sankcji ze strony USA, francuski koncern rozpoczął czynności zmierzające do zawieszenia swojej działalności w Iranie. Producent oferuje w Iranie modele marki Peugeot, Citroen i DS Automobiles.

Po podpisaniu porozumienia nuklearnego z Iranem 14 lipca 2015 roku i zniesieniu międzynarodowych sankcji przeciwko Iranowi w dniu 16 stycznia 2016 roku, Grupa PSA podpisała umowy joint venture z Iran Khodro w dniu 21 czerwca 2016 roku oraz koncernem SAIPA 6 października 2016 roku. Dzięki powstałym w ten sposób spółkom, samochody marki Peugeot, Citroen i DS mogły trafiać do irańskich klientów.

8 maja prezydent USA Donald Trump ogłosił wycofanie się z porozumienia nuklearnego. W związku z decyzją Stanów Zjednoczonych i związanych z nią sankcjami, wielu europejskich producentów podjęło decyzję o wycofaniu się z Iranu. Zawieszenie swojej działalności ogłosiła również Grupa PSA. Przy wsparciu rządu francuskiego, producent rozmawia z władzami USA, aby rozważyć możliwości zwolnienia z sankcji. Jest to jednak mało prawdopodobne. Dyrektor generalny francuskiego giganta naftowego Total powiedział w zeszłym tygodniu, że szanse na wyłączenie z amerykańskich sankcji są „bardzo niewielkie”.

Iran jest ważnym rynkiem dla Grupy PSA. W ubiegłym roku francuski koncern sprzedał prawie 445 tys. pojazdów w tym kraju. W 2018 roku do sprzedaży trafił Citroen C3. Samochód okazał się w Iranie sporym sukcesem. Ponadto salon w Teheranie zanotował niedawno rekordową sprzedaż modelu DS 7 Crossback.

Mimo to Grupa PSA, która jest właścicielem także marki Opel i Vauxhall oświadczyła, że operacje w Iranie wciąż stanowią mniej niż jeden procent działalności. Koncern uważa, że wyjście z tamtejszego rynku nie zmieni ogólnych celów strategii Push to Pass, ani aktualnych wytycznych finansowych.

Wojciech Mieczkowski obejmuje stanowisko dyrektora generalnego marek Peugeot, Citroën, DS i Opel w Polsce

Galeria

Wpis nie ma dodatkowych zdjęć.

2
Dodaj komentarz

avatar
1024
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
2 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
2 Autorzy komentarzy
Gośćpawelhks Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pawelhks
Gość
pawelhks

wot, polityka.

Gość
Gość
Gość

Warto nadmienić, że Trump się wycofał z umowy bo mu Makaron kazał, a Makaronowi kazał Netanjahuuu!