Odcinek testowy przed Rajdem Portugalii odbył się we czwartek rano w pobliżu miejscowości Baltar, 50 kilometrów od Porto. Wśród załóg zespołu Citroën Total Abu Dhabi WRT najszybsi byli Kris Meeke i Paul Nagle, którzy zaliczyli czwarty czas.

Trasa odcinka testowego poprzedzającego start Rajdu Portugalii składała się z serii skrzyżowań, fragmentu szerokiej drogi oraz ciasnych zakrętów toru szutrowego w końcowej części. Jednak licząca 4,6 km długości próba, choć tak urozmaicona, nie była reprezentatywna dla warunków, jakie zawodnicy zastaną na prawdziwych odcinkach specjalnych rajdu.

Kris Meeke i Paul Nagle wykonali trzy obowiązkowe przejazdy, po czym pojawili się w serwisie zespołu w Matosinhos, by zmienić ustawienia swojego Citroëna C3 WRC. Z nowymi nastawami Brytyjczycy wyjechali na dwa kolejne przejazdy odcinka i zakończyli jazdy z czwartym czasem, ustępując najlepszym o 0,3 s.

Stéphane Lefebvre i Gabin Moreau dwukrotnie wykonali po dwa przejazdy odcinka. W drugiej próbie zmierzone międzyczasy zapowiadały uzyskanie wyniku plasującego ich w pierwszej dziesiątce. Jednak błąd na nawrocie kosztował zawodników cenne sekundy i ostatecznie zajęli dwunaste miejsce na odcinku.

Craig Breen i Scott Martin wykonali pięć przejazdów. Za trzecim razem udało im się zaliczyć trzynasty czas, gorszy od francuskich kolegów z zespołu o tylko 0,1 sekundy.

Szejk Khalid Al Qassimi i Chris Patterson, debiutujący w Citroënie C3 WRC, również pokonali odcinek testowy pięciokrotnie, robiąc regularne postępy i kończąc próbę zaliczeniem szesnastego czasu.

Pod wieczór zawodnicy przejadą przez rampę startową w Guimarães, uczestnicząc w uroczystości rozpoczęcia rajdu. Pierwszy odcinek specjalny zostanie rozegrany na torze rallycrossowym Lousada. Pierwsze załogi wyjadą na trasę o godz. 19:03 (strefa czasowa GMT+1). Po ukończeniu oesu samochody zostaną odstawione na noc do parc fermé.

 

POWIEDZIELI:

KRIS MEEKE

Trasa tego odcinka testowego jest raczej sztuczna, szczególnie jego ostatnia sekcja, wytyczona na terenie, który wygląda jak stary tor rallycrossowy. Zmiany ustawień, jakie wprowadziliśmy w naszym aucie były krokiem w dobrym kierunku. Pamiętajmy jednak, że dzisiejsza próba w ogóle nie odzwierciedla tego, z czym będziemy mieli do czynienia w kolejnych dniach. Najważniejszym zadaniem było zakończyć to przedpołudnie z dobrym wyczuciem auta i zaufaniem do siebie. Tego na pewno dokonaliśmy!

STÉPHANE LEFEBVRE

Odcinek testowy poszedł nam dobrze. Cieszymy się, że wracamy do Portugalii, na trasy, które już nieźle znamy. Za kierownicą mojego C3 WRC czuję się pewnie; dzisiejsza jazda sprawiała mi dużo przyjemności. Mam wrażenie, że powstaje wręcz swoista chemia, łącząca nasze auto, Gabina i mnie. Mamy potencjał, by rozegrać udany rajd. Mam nadzieję, że uda mi się jak najlepiej wykorzystać naszą dogodną pozycję startową oraz znajomość tras wyniesioną z ubiegłorocznej edycji”.

CRAIG BREEN

Bilans dnia jest raczej pozytywny, chociaż wiem, że dziś rano stać mnie było na szybszą jazdę. Niemniej, bardzo specyficzny przebieg odcinka testowego sprawia, że swoje szanse w prawdziwym rajdzie mogę szacować bardzo ostrożnie. Przed południem dokonaliśmy wielu zmian w regulacjach auta i niektóre z tych modyfikacji już dają odczuwalne korzyści. Teraz z niecierpliwością czekam na start!

KHALID AL QASSIMI

Dla mnie wszystko jest tutaj nowe! Kiedy dziś rano zająłem miejsce kierowcy, musiałem najpierw skoncentrować się na nowym otoczeniu: inne przełączniki, inne procedury, różnice we wszystkim tym, co zawodnikowi musi przychodzić automatycznie. Później zaś, na trasie, właściwie kontynuowałem pracę, jaką wykonywaliśmy w ubiegłym tygodniu podczas naszych testów na Sardynii. Wypróbowaliśmy różne regulacje, dążąc do tego, by uzyskać samochód łatwy w prowadzeniu”.

 

KLASYFIKACJA ODCINKA TESTOWEGO:

.1. Sordo / Marti (Hyundai i20 WRC) – 3:06,9
.2. Ogier / Ingrassia (Ford Fiesta WRC) – 3:07,0
.3. Latvala / Anttila (Toyota Yaris WRC) – 3:07,1
.4. Meeke / Nagle (Citroën C3 WRC) – 3:07,2
.5. Evans / Barritt (Ford Fiesta WRC) – 3:07,5

.12. Lefebvre / Moreau (Citroën C3 WRC) – 3:09,4
.13. Breen / Martin (Citroën C3 WRC) – 3:09,5

.16. Al Qassimi / Patterson (Citroën C3 WRC) – 3:16,3

 

 

źródło: Citroën Polska

Galeria

Krzysztof
Pasjonat francuskiej motoryzacji. Autor największej ilości artykułów i wiadomości. Miłośnik szybkiej jazdy po krętych drogach. Regularnie odwiedza targi motoryzacyjne, a jego testy samochodów należą do najdokładniejszych w Sieci. Nieustępliwy tropiciel nieścisłości i braku obiektywizmu w prasie motoryzacyjnej.

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Kierowcy Citroënów dobrej myśli po odcinku testowym przed Rajdem Portugalii"

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
910gus
Gość

Game over dla Meek’a, litości.

wpDiscuz