Francuski dziennik Le Monde opublikował artykuł, w którym wysunął podejrzenia o oszustwo w testach emisji spalin w kierunku Grupy PSA. Przedstawiciele koncernu oświadczyli, że pojazdy marek Peugeot, Citroen i DS nie łamią żadnych przepisów i spełniają wszystkie europejskie normy.

Le Monde oskarżyło Grupę PSA o stosowanie nielegalnego oprogramowania służącego do manipulacji testów emisji spalin w prawie 2 mln egzemplarzy samochodów. Francuski dziennik powołuje się na informacje pochodzące z dochodzenia prowadzonego przez prokuraturę we Francji. W lutym Grupa PSA dołączyła do śledztwa w sprawie oszustw dotyczących emisji spalin i stała się czwartym producentem w tym kraju, wobec którego wysunięto podejrzenia. Wcześniej dochodzenie dotyczyło Grupy Volkswagen, Renault i koncernu Fiat Chrysler Automobiles.

Le Monde twierdzi, że znalazło się w posiadaniu informacji ze śledztwa prowadzonego we Francji. Według dziennika, Grupa PSA dążyła do tego, aby stosowanie urządzeń oszukujących nie było, jak to określono, „oczywiste i widoczne”.

W odpowiedzi na doniesienia, Grupa PSA poinformowała, że do tej pory nie miała kontaktu z organami prawnymi. Koncern oświadczył, że nie otrzymał dostępu do akt sprawy przedłożonych do prokuratury i tym samym nie ma możliwości przedstawienia swoich argumentów. Grupa PSA wyraziła również oburzenie, że informacje zostały przekazane osobom trzecim.

Francuski koncern wielokrotnie podkreślał swoją strategię obejmującą jednostki napędowe. Opiera się ona na dostarczaniu informacji o zużyciu paliwa i emisji spalin w rzeczywistych warunkach użytkowania.

Producent oświadczył, że sytuacja podważa reputację Grupy oraz interesy 210 tys. pracowników, klientów oraz partnerów koncernu. Ponadto zastrzega sobie prawo do złożenia skargi w przypadku naruszenia poufności dochodzenia.

Koncern po raz kolejny zaznacza, że spełnia przepisy w każdym kraju, w którym funkcjonuje, a pojazdy PSA nie zostały wyposażone w żadne nielegalne oprogramowanie ani systemy pozwalające na manipulację w testach emisji spalin.

Grupa PSA przekonuje, że jest jedynym producentem samochodów na świecie, który może pochwalić się całkowitą przejrzystością w odniesieniu do danych dotyczących zużycia paliwa i emisji CO2 swoich modeli, które są testowane w rzeczywistych warunkach użytkowania. Do końca roku, strategia zostanie uzupełniona o wartości NOx. Wyniki 400 pomiarów, które dotyczą 60 modeli producenta, są dostępne na stronach internetowych poszczególnych marek PSA.

Galeria

Dodaj komentarz

7 komentarzy do "Le Monde oskarża Grupę PSA o oszustwo w testach emisji"

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Jeżdzący z PSAmi
Gość

PSA to nie marne wieśwageny i montują u siebie FAP taki prawdziwy mokry DPF.
Działa świetnie i nie trzeba oszukiwać na testach jak jedziesz za paserati to od razu widać że nic nie widać, a znaleźć kopcącego psa to rzadkość, za to je lubię że nie muszę się wstydzić że zostawiam zasłonę dymną.
A jak się już zapcha i nie chcesz zalać płynu za 500+ na 100kk, to dolewasz ropuchy i albo „tfu.. Karchar”, albo wiertło Fi 10 załatwia sprawę, przyjemność z jazdy.

Jeżdzący z PSAmi
Gość

Małgoś ty jeżdziłaś kiedyś na PSAm w HDI, pali mniej niż deklarują, w moim przypadku 0,2 do 0,7 l/100km, tylko WAWA. I nie staram się za bardzo uskuteczniać EKONOMICZNEGO DRAIWINGU, no chyba że WIEŚWAGENOWCY mają takie zdolności że przepalą każdą ilość ON, i przez niedorobionych klientów NIEMIECKIE silniki mają takie problemy.

Piotr001
Gość

Jak „Le Monde”, który jak mawia wielu, niewiele ma wspólnego z obiektywnością, może być przez nas fanów Francji i francuskich przyjemności, traktowany poważnie? Rok, który może zakończyć się rekordową sprzedażą powoli się kończy, więc niech gadają byle nazwiska nie przekręcali, a Peugeot i tak się obroni.

pawelhks
Gość

łonet juz krzyczy na glownej stronie, ze Francuzi oszukiwali. Po co jakis sad i proces jak juz wszystko wiadomo?

Piotr001
Gość

Hehehe! Sama rzetelne media!

radioaktywny
Gość

Właścicielem Onetu jest niemiecko-szwajcarski Ringier Axel Springer, więc trudno się dziwic, że portal już wydał wyrok.

pawelhks
Gość

zlodziej wola: lapac zlodzieja!!!!!!!! Ale dupe liza PSA przy testach, wiec widac jak PSA kasa sypnie za testy prowadzone po linii PSA to wtedy wszystko jest gites majonez

wpDiscuz