Grupa PSA oraz SC Uzawtosanoat podpisały umowę o współpracy. Na mocy porozumienia powstanie nowa fabryka w Uzbekistanie produkująca samochody dostawcze marki Peugeot i Citroen.

Grupa PSA oraz firma SC Uzawtosanoat ustanowiły spółkę joint venture o nazwie Uzbekistan PCA. Partnerstwo ma na celu utworzenie nowej fabryki w Jizzakh, miasta położonego 200 km od stolicy Uzbekistanu Taszkient. Nowy zakład będzie zajmował się produkcją lekkich samochodów dostawczych marki Peugeot oraz Citroen. Kapitał spółki będzie stanowił 30 mln euro z równym udziałem obu firm.

Grupa PSA dostarczy nowe technologie, wiedzę, wdroży nowoczesne procesy produkcyjne i zajmie się organizacją szkoleń dla pracowników. Nowy zakład będzie pracował zgodnie z nowoczesnymi systemami Grupy w zakresie produkcji, jakości, handlu, dystrybucji i sprzedaży. Połowa dostarczanych komponentów dla nowych pojazdów ma pochodzić z lokalnych fabryk należących do uzbeckiego partnera. SC Uzawtosanoat posiada 30 dużych fabryk oraz 160 małych i średnich przedsiębiorstw. Moce produkcyjne nowego zakładu są szacowane na 16 tys. egzemplarzy rocznie. Pojazdy będą przeznaczone na rynek Uzbekistanu oraz na eksport do innych krajów.

Uzbekistan liczy 32 mln ludności i ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju produkcji przemysłowej i rozwoju rynku motoryzacyjnego.

„Do tej pory, w segmencie LCV w Uzbekistanie były poważne luki” – zauważył Yusupov Rustam, wiceprezes zarządu SC Uzawtosanoat – „Ten projekt jest krokiem naprzód w rozwoju krajowego przemysłu motoryzacyjnego. Ma także znaczenie bardziej globalnie. Wraz ze wzrostem zatrudnienia, wspólne przedsięwzięcie przyczyni się do rentownego wzrostu w przemyśle motoryzacyjnym w Uzbekistanie”.

Christophe Bergerand, wiceprezes oddziału Eurazja Grupy PSA powiedział: „Ten projekt jest w pełni zgodny z naszym planem „Push to Pass” i jest świetną okazją dla Grupy PSA na rozwinięcie działalności w zakresie LCV i rentownego wzrostu w tym regionie. Doceniamy konstruktywny dialog z ekipą z Uzbekistanu i osobiste wsparcie prezydenta Uzbekistanu Shavkata Mirziyoeva, który był czynnikiem decydującym w tworzeniu tego przedsięwzięcia”.

Galeria

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Nowa fabryka PSA w Uzbekistanie"

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
tomi
Gość

Wolałbym aby takie inwestycje powstawały u nas, ale politycy mają to gdzieś.

Piotr
Gość

Jeżeli dyplomacja jest na poziomie wytykania kto, kogo uczył jeść widelcem, to nie będzie dobrze kolego. O takie inwestycje trzeba zabiegać, ale politykom w tym kraju nie pozwala na to duma narodowa. Teraz jesteśmy tak dumni, że aż szkoda, że duma nie wchodzi do PKB, bo bylibyśmy światowym mocarstwem.

Heman
Gość

Panowie tomi i Piotr: tu rządzi ekonomia a nie tylko i wyłącznie polityka i czyjeś fochy. Naprawdę sądzicie, że pracownikom w Uzbekistanie zapłacą tyle co musieliby w fabryce w Polsce?

P.S. uwaga o widelcu to była piękna riposta polskiej dyplomacji. Oczywiście nie każdemu musi ta dyplomacja pasować, poprzednia miała miększe karki. Wiedziała też z którego miejsca zrobić najlepsze zdjęcie „szogunowi”. No ale przecież nie o tym ten portal.

Roman
Gość

Dokładnie tak! Jeśli dotyczy to ostatniego zdania i tego, przynajmniej moim zdaniem, należałoby się trzymać przy wypowiadaniu się na forum francuskie.pl

wpDiscuz