Grupa Renault, IDRO oraz Parto Negin Naseh Co (Negin Holding) ogłosiły utworzenie w Iranie nowej spółki joint venture, aby zwiększyć zaangażowanie Renault w tym kraju i przyczynić się do globalnego wzrostu marki.

Wspólne przedsięwzięcie wynika z umowy o strategicznym partnerstwie podpisanej w Paryżu podczas salonu samochodowego w dniu 30. września 2016 r. Nowa spółka joint venture z pewnością znacząco przyczyni się do jeszcze większego wzrostu Renault w Iranie. W pierwszej połowie br. sprzedaż Grupy Renault w tym kraju wzrosła dwukrotnie rok do roku. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. sprzedano tam łącznie 68.365 pojazdów Renault, co dało marce 9,7% udziału w rynku.

W spółce większościowym akcjonariuszem będzie Renault, ale na początku kontrolę sprawować będą irańscy partnerzy (IDRO oraz Parto Negin Naseh Co). Firma będzie posiadała własne centrum inżynieryjne i zakupowe wspierające rozwój lokalnych dostawców, a także zakład produkcyjny. Początkowa wydajność tej fabryki obliczana jest na 150.000 pojazdów rocznie, po czym zostanie zwiększona do 200.000 samochodów. Pierwszymi produkowanymi tam modelami mają być Nowy Symbol i Nowy Duster.

Budowę fabryki ogłoszono jeszcze w ubiegłym roku, ale oprócz niej powstanie też zakład produkujący silniki. Ma go co roku opuszczać 150.000 jednostek napędowych. Zakłady produkcyjne powstaną w Saveh, blisko 200-tysięcznym miesicie położonym 120 km na południowy zachód od Teheranu.

Samochody produkowane przez spółkę joint venture sprzedawane będą w sieci dealerskiej Negin Khodro, ale przewiduje się też rozwój wyłącznej sieci dystrybucyjnej Renault.

Z wielką przyjemnością podpisujemy umowę z IDRO oraz Parto Negin Naseh Co. Na szybko rozwijającym się irańskim rynku ważne jest, aby uruchamiać zakłady produkcyjne, centra inżynieryjne i zakupowe. To spółka joint venture umożliwi przyspieszenie naszego wzrostu w tym kraju” – powiedział Thierry Bollore, członek Komitetu Wykonawczego Grupy Renault i Główny Dyrektor ds. Konkurencji.

Rozwój sieci handlowej wyłącznej dla naszej marki wzmocni pozycję Grupy Renault w Iranie. Zawiązanie spółka joint venture wzmacnia strategiczne wybory dokonane w Iranie i otworzy nowe perspektywy na rynku pojazdów o wielkości 2 milionów samochodów, która to wartość przewidywana jest na 2020 rok” – powiedział Stefan Mueller, członek Komitetu Wykonawczego Grupy Renault i Dyrektor Wykonawczy.

Cieszymy się bardzo z możliwości udziału w tym ważnym przedsięwzięciu w Iranie. Jako prywatna firma rodzinna N.H. Group przewiduje długotrwałą i owocną współpracę z Renault i IDRO” – mówi Naser Haddadzadeh, prezes Negin Holdin.

Wspólne wieloletnie przedsięwzięcie z partnerami SAIPA i Iran Khodro będzie funkcjonowało w dalszym ciągu. Niezależnie od nawiązanej teraz spółki joint venture na rynek trafiać będą modele Tondar, Tondar pick-up, Sandero oraz Sandero Stepway.

Wejście w życie i finalizacja transakcji pozostaje pod pewnymi warunkami, w tym podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne w zakresie tworzenia nowych spółek i przygotowania aktywów przemysłowych do realizacji projektu. Strony oczekują, że zakończenie nastąpi w dniu 30. października 2017 r. ewentualnie w okolicach tego dnia.

Grupa Renault w Iranie

Grupa Renault jest obecna w Iranie od 2003 roku poprzez wspólne przedsięwzięcie z SAIPA i IRAN KHODRO. Renault i jego irańscy partnerzy wyprodukowali do ​​tej pory pół miliona pojazdów.
W 2016 r. sprzedaż Grupy Grupy Renault wzrosła o 110,7% w stosunku do roku ubiegłego, i wyniosła 108.536 pojazdów przekładając się na 8,4% udziału w rynku.
W pierwszej połowie 2017 r. sprzedaż Grupy w kraju wzrosła o 100,3% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego i osiągnęła 68.365 pojazdów przekładając się na 9,7% udziału w rynku.
Obecnie Renault produkuje w Iranie następujące modele: Tondar, Tondar pick-up, Sandero i Sandero Stepway.

 

 

Krzysztof Gregorczyk; zdjęcie: Renault

Galeria

Krzysztof
Pasjonat francuskiej motoryzacji. Autor największej ilości artykułów i wiadomości. Miłośnik szybkiej jazdy po krętych drogach. Regularnie odwiedza targi motoryzacyjne, a jego testy samochodów należą do najdokładniejszych w Sieci. Nieustępliwy tropiciel nieścisłości i braku obiektywizmu w prasie motoryzacyjnej.

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Nowa irańska spółka joint venture Grupy Renault"

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Stefan
Gość

Czyzby Iranczycy juz nie żywili urazy za Kadjara :)

wpDiscuz