Już nie trzeba będzie martwić się opłatami za parkowanie w centrach miast. Firma informatyczna z Warszawy opracowała specjalną aplikację, która zapłaci za parking w imieniu kierowcy gdy tylko w zasięgu wzroku pojawią się kontrolerzy. Nie trzeba więc będzie obawiać się mandatu.

Connected Parking to aplikacja spółki Pro Unity z Warszawy. Jest to pierwszy tego typu program przygotowany specjalnie dla kamery Connected Cam w Citroenie C3. Aplikacja analizuje w czasie bieżącym obraz z kamery a samochód automatycznie płaci za parkowanie w momencie, gdy wykryje, że do samochodu zbliżają się kontrolerzy. Jak to możliwe?

Kamera Connected Cam, montowana w nowym Citroenie C3,  jest sama w sobie niewielkim komputerem. Posiada bardzo wydajny procesor, który można wykorzystać między innymi do analizy obrazu. Nasz program wykorzystuje możliwości analizowania danych wizualnych z kamery Citroena. W momencie gdy do samochodu zbliżają się kontrolerzy, którzy ubrani są w bardzo charakterystyczne stroje, aplikacja rozpoznaje ich i przekazuje płatność do systemu parkowania […] Zaawansowanymi algorytmami, które stosujemy, interesują się też inni producenci samochodów. Można je bowiem wykorzystywać między innymi do jazdy autonomicznej. Współpracujemy tu ze środowiskiem naukowym, m.in. z Politechniki Warszawskiej – tłumaczy Jarosław Laskowik, prezes firmy Pro Unity.

Pomysł do stworzenia programu przyniósł jeden z pracowników, który jeździ Citroenem z Connected Cam a inspiracją do stworzenia rozwiązania była lokalizacja biura Pro Unity, która mieści się w samym centrum Warszawy przy ulicy Brackiej. I od teraz kierowcy nie muszą obawiać się mandatów.

Aplikacja wykorzystuje zaawansowaną analizę kolorystyczną, wspartą przez rozpoznawanie wzorów graficznych. Twórcy programu bronią się jednak przed zarzutami, że program ma za zadanie unikać opłat za parkowanie. Nie łamiemy prawa i nikogo nie zachęcamy do tego. W warunkach licencji wyraźnie podkreślamy, że nasza aplikacja to przede wszystkim wsparcie dla zapominalskich – mówi prezes Pro Unity. Program jest bardzo łatwy w obsłudze. Po aktywacji odpowiedniej opcji w menu i ewentualnej regulacji czułości, system automatycznie przechodzi w stan czuwania po zaparkowaniu. Sprawdziliśmy – dzięki szerokiemu kąta widzenia kamery „wyłapuje” kontrolerów z odległości nawet 7 metrów a proces płatności za bilet trwa mniej niż sekundę. Trzeba tylko oznaczyć auto specjalną naklejką Mobi Parking, bo właśnie w połączeniu z tą usługą działa Connected Parking.

Cieszymy się bardzo, że nasze innowacyjne samochody inspirują polskich programistów – powiedział nam Tomasz Mucha, rzecznik prasowy Citroen Polska. Nie chciał jednak komentować sposobu działania aplikacji, które może budzić pewnego rodzaju kontrowersje. Komentarza odmówił również rzecznik prasowy ZTM Warszawa, Igor Krajnow,  tłumacząc się brakiem wiedzy o rozwiązaniu. Odesłał nas jedynie do regulaminu usługi parkowania. Ten jednak nic nie mówi o aplikacjach wspierających proces opłaty za parkowanie.

Rozwiązanie działa na razie tylko w Warszawie, ale twórcy zapowiadają, że rozszerzą funkcjonalność o kolejne miasta. Proces instalacji aplikacji zostanie również uproszczony, dzięki możliwości pobrania jej z oficjalnego sklepu Citroena. Dzisiaj do samochodu wgrywa się ją przez specjalne złącze.

Galeria

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Parkingowy już nie wystawi mandatu – kontrowersyjny system w Citroenie"

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Maruda
Gość

Bardzo fajny pomysł!

Roman
Gość

Znakomity bo prima aprilisowy

pawelhks
Gość

no ja gdzies czytalem, za ma byc jakas megapromocja w Citroenie i dla pierwszych ilustam klientow oplata parkingowa bedzie wliczona w dodatkowy kontrakt serwisowy (oczywiscie, jesli zostanie wykupiony)

Adam
Gość

Eee tam biały Peugeot 406 mial juz tyle lat temu zdalne uruchamianie wycieraczek i spryskiwaczy w celu odstraszenia parkingowego, ktory chciałby wstawic mandat za wycieraczke. Teraz połączyć to tylko z czujnikiem ruchu ;-)

kade
Gość

Tak, tak i do tego jeszcze zaktualizują gratisowo mapy, żeby na ten parking trafić.

toughluck
Gość

Kiedyś z kolegami wpadliśmy na pomysł, aby mobilet wykorzystać do zrobienia aplikacji dla zapominalskich. Serwer aplikacji kasowałby bilety czasowe, które przesyłałby do użytkownika, który go aktualnie potrzebuje. Szczegóły do ustalenia, ale mógłby to być np. jeden bilet ważny tygodniowo dla kilkuset użytkowników :D

wpDiscuz