W ten weekend w Schloss Dyck położonym kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Dusseldorfu w Niemczech odbywa się impreza Classic Days. Obecna będzie na niej marka Peugeot, która zaprezentuje sześć swoich aut.

Classic Days w Niemczech rozpoczyna się dziś i potrwa do niedzieli włącznie. Peugeot przygotował ekspozycję trzytematyczną. Rodzinne SUV-y, jako temat pierwszy. Reprezentować będą Nowy 3008 i Matra Simca Rancho. Marka Simca należy od 1980 roku do Peugeota, jest to więc w pewien sposób uzasadnione.

Drugi temat, to oczywiście rajdy cross-country. Peugeot zaprezentuje podczas Classic Days w Niemczech model 2008 DKR.

Kontynuując tematykę sportową francuska marka zaprezentuje też Peugeoty 205 Turbo 16 oraz 205 GTI.

Dlaczego SUV-y? Jest to najdynamiczniej dziś rozwijający się segment rynku nowych samochodów. Peugeot nie ma się tu czego wstydzić – podążając za oczekiwaniami klientów oferuje dziś trzy modele takich aut. To oczywiście 2008, 3008 i 5008 – różnej wielkości, adresowane do różnych klientów, nowoczesne, wygodne i świetnie jeżdżące. Do tego bogato wyposażone i atrakcyjne stylistycznie. SUV może być ładny! Ale tylko SUV francuski ;-)

A skąd Matra Simca Rancho? W tym roku mija 40 lat od zaprezentowania tego samochodu. Który w zasadzie był SUV-em, choć niektóre źródła piszą o nim, jako o kombivanie. A że zaraz potem Simkę przejął Peugeot, więc i obecność tego modelu dziwić specjalnie nie powinna.

Peugeot 2008 DKR był samochodem, którym w 2015 roku Peugeot przebojem wrócił na Rajd Dakar. Potem – z powodów marketingowych – zastąpiono go rewelacyjnym 3008 DKR, który w bieżącym roku zwyciężył zajmując całe podium tej legendarnej imprezy. 3008 DKR doskonale radzi sobie też z długim i wymagającym Silk Way Rally.

Legendarny Peugeot 205 Turbo 16 z umieszczonym centralnie silnikiem i napędem na cztery koła będzie kolejną gwiazdą Classic Days w Niemczech. Model był bazą do budowy rajdowego samochodu. Drugi z Peugeotów prezentowanych na Classic Days =, to nie mniej legendarny model 205 GTI.

No i na koniec model, o którym nie wspomniałem do tej pory. Pisałem bowiem na początku o sześciu modelach przygotowanych przez Peugeota na Classic Days, a potem przedstawiłem pięć z nich. Perełką imprezy z pewnością będzie fascynujący Peugeot 402 Eclipse. Prekursor aut typu coupe-cabrio – ze sztywnym, składanym dachem, wówczas obsługiwanym jeszcze ręcznie. Auto powstało w latach 30. XX wieku, czyli jeszcze przed II wojna światową i wygląda olśniewająco.

 

 

Krzysztof Gregorczyk; zdjęcia: Peugeot i Classic Days (archiwum)

Galeria

Krzysztof
Pasjonat francuskiej motoryzacji. Autor największej ilości artykułów i wiadomości. Miłośnik szybkiej jazdy po krętych drogach. Regularnie odwiedza targi motoryzacyjne, a jego testy samochodów należą do najdokładniejszych w Sieci. Nieustępliwy tropiciel nieścisłości i braku obiektywizmu w prasie motoryzacyjnej.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
wpDiscuz