Minister Mateusz Morawiecki rozmawiał z ministrami finansów Trójkąta Weimarskiego oraz z zarządem Grupy SA Peugeot-Citroen w sprawie fabryk marki Opel w Polsce. Pracownicy zakładów w Gliwicach i Tychach nie powinni się obawiać o swoje posady do roku 2019.

Na początku marca pisaliśmy o przejęciu marki Opel przez Grupę PSA. Transakcja opiewała na kwotę 2,2 mld euro i pozwoli francuskiemu koncernowi na zajęcie drugiej pozycji wśród największych producentów samochodów w Europie. Grupa PSA rośnie w siłę, ale pod znakiem zapytania wciąż pozostaje najistotniejsza sprawa dla Polaków, czyli los fabryk Opla w Tychach i Gliwicach. Ministerstwo Rozwoju wydało oświadczenie w tej sprawie.

Jeszcze przed wykupieniem Opla, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewniał, że w sprawie polskich zakładów „nie ma powodów do obaw”, a jak to wygląda po przejęciu niemieckiej marki? Minister Morawiecki odbył spotkanie z ministrami finansów Trójkąta Weimarskiego i zarządem Grupy PSA dotyczące zakładów w Gliwicach i Tychach. W oświadczeniu Ministerstwa Rozwoju i Finansów wydanym po zakończeniu rozmów, możemy przeczytać, że nie będzie zmian w zatrudnieniu w zakładach w Gliwicach oraz Tychach do roku 2019. Co będzie później, nie wiadomo. Miejsca pracy na okres ok. 2 lat zapewnione zostały na mocy porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi, a kierownictwem i właścicielami General Motors, które będzie respektowane przez nowe kierownictwo. Nie było w tym żadnego udziału polskiego rządu.

Ministerstwo Rozwoju oświadczyło, że Mateusz Morawiecki napisał list do dyrektora generalnego Grupy PSA Carlosa Tavaresa, wyrażający nadzieję na kontynuację współpracy PSA z zakładami produkcyjnymi Opla znajdującymi się w Polsce.

W polskich obiektach Opla zatrudnionych jest 4,1 tys. osób. Jednym z największych zakładów jest fabryka w Gliwicach, gdzie koncern montuje swój czołowy model – Astrę. W zeszłym roku z zakładu wyjechało ponad 200 tys. egzemplarzy samochodów. Opel posiada również zakład montujący jednostki napędowe oraz Centrum Usług Wspólnych, które znajdują się w Tychach.

Galeria

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
wpDiscuz