Pisaliśmy ostatnio trochę o wynikach sprzedaży marek francuskich na niektórych rynkach europejskich, głównie w Europie Zachodniej. Teraz zerknijmy na wschód, gdzie w pierwszym kwartale 2017 roku nastąpił spory wzrost sprzedaży Renault w Rosji.

Wzrost sprzedaży Renault w Rosji zmieniał się dynamicznie w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. W styczniu wyniósł +4% (w stosunku do stycznia roku ubiegłego), w lutym +9%, by w marcu osiągnąć aż +19%! Uśredniony wzrost sprzedaży Renault w Rosji w pierwszym kwartale 2017 roku wyniósł 12%. Spory wpływ na to miała sprzedaż Renault Kaptura – SUV-a podobnego stylistycznie, choć większego od naszego Captura, bazującego na tej samej płycie podłogowej, na której powstaje Duster.

Wzrost sprzedaży potwierdza słuszność koncepcji oferowania w Rosji samochodów przygotowanych pod szczególne wymagania rosyjskich klientów. Chodzi o wzmocnienie układu jezdnego, żeby dobrze radził sobie z warunkami drogowymi, o przekonstruowanie układu ogrzewania i chłodzenia, a także o zmiany w specyfikacjach wyposażenia poszczególnych modeli. Wiele z tych samochodów powstaje zresztą w fabryce Renault w Rosji.

Nie bez znaczenia na wzrost sprzedaży Renault w Rosji pozostaje fakt dalszego uczestnictwa marki w rządowym programie odnowienia floty samochodowej kraju.

W styczniu na rosyjskie drogi wyjechało 5.208 nowych aut Renault. W lutym było to już 9.626 nowych samochodów, a w marcu aż 11.274 egzemplarze. Nic więc dziwnego, że kwartalny wzrost sprzedaży Renault w Rosji wyniósł aż 12%, zaś udział marki w tamtejszym rynku osiągnął rekordowe 8,2%!

Wspomniany Renault Kaptur jest pierwszym modelem francuskiej marki, w którego opracowaniu od początku do końca brali udział rosyjscy specjaliści. Od koncepcji aż po produkcję. Do budowy karoserii używa się rosyjskiej stali, elementy silnika, podwozia, czy nadwozia (wnętrze) wykonywane są także w Rosji. Tutaj też odbywa się końcowy montaż tego samochodu. A że Rosjanie uwielbiają wszelkiej maści SUV-y, więc tym chętniej kupują modele wyprodukowane we własnym kraju. Kaptur produkowany jest w fabryce Renault Moskwie.

Dobrze sprzedają się też inne SUV-y i crossovery Renault – Sandero Stepway, czy Duster. Marka przygotowuje się do wprowadzenia na rynek kolejnego samochodu tego typu. Jak łatwo zgadnąć, będzie to oczywiście Renault Koleos.

Niezależnie od tego Renault kontynuuje w Rosji inne działania. Pisaliśmy niedawno o rozbudowie oferty produktów finansowych, ale tez o wprowadzeniu najnowszej wersji Dustera w limitowanej serii Dakar.

 

 

Krzysztof Gregorczyk; zdjęcie: Renault

Galeria