Carlos Ghosn na łasce i niełasce surowego systemu prawnego w Japonii

3 1

polecmy

Carlos Ghosn wciąż przebywa w ciasnej celi aresztu w Tokio, niektóre media piszą wręcz, że jest traktowany gorzej niż terrorysta. Szef Renault pozostaje na łasce i niełasce bardzo surowego wymiaru sprawiedliwości w Japonii.

Szef Renault, Carlos Ghosn jest podejrzany o zaniżanie swojego wynagrodzenia przez pięć lat do roku 2015. Człowiek, który wybawił Nissana z bankructwa został zatrzymany 19. listopada, zaraz po przybyciu na lotnisko w Tokio. Od tamtej pory znajduje się w areszcie w Japonii, w pomieszczeniu o powierzchni 7 metrów kwadratowych. Okno celi zostało zaprojektowane tak, aby zatrzymany nie mógł wyglądać na zewnątrz. W środku znajduje się toaleta i umywalka z przesuwaną przegrodą dla zachowania resztek prywatności. Zatrzymany otrzymuje trzy posiłki dziennie i może wykonywać 30 minut ćwiczeń dziennie oraz brać prysznic dwa razy w tygodniu.

Sprawa Ghosna sprawiła, że świat przygląda się japońskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który jest uznawany za bardzo surowy. We Francji oskarżony nie może być przetrzymywany dłużej niż cztery dni. Nawet osoba podejrzana o terroryzm spędza w celi nie więcej niż sześć dni bez wydania aktu oskarżenia. Gdyby Ghosn został zatrzymany w Paryżu, najprawdopodobniej opuściłby areszt po upływie maksymalnie 48 godzin. W Japonii wygląda to jednak zupełnie inaczej. Areszt może trwać 23 dni bez możliwości wpłaty kaucji, z tym że prokuratura może dodawać nowe zarzuty i przetrzymywanie w areszcie może zostać przedłużone realnie nawet na czas nieokreślony. System przewiduje, że obrońcy nie mogą uczestniczyć w przesłuchaniach, a prawdopodobieństwo skazania po wydaniu aktu oskarżenia wynosi 99 procent.

Maksymalna kara w Japonii za złożenie fałszywego oświadczenia finansowego wynosi do 10 lat więzienia, do czego dochodzi grzywna w wysokości do 10 milionów jenów (89.000 dolarów). Carlos Ghosn nie przyznaje się jednak do winy i twierdzi, że nie chce składać fałszywych zeznań ponieważ zaszkodziłoby to jego reputacji.

Źródło: Financial Times, Japan Today

Galeria

Wpis nie ma dodatkowych zdjęć.
Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj
Może ci się spodobać również

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
2 Autorzy komentarzy
LasRobso Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robso
Gość
Robso

Cóż, przy całym swoim geniuszu nie przewidział, że doprowadzenie do takiej dysproporcji pomiędzy Renault a Nissan (względnie Francją a Japonią) może stać się niebezpieczne…

Las
Gość
Las

Tak oczywiście, wszystko przez to był zbyt dobry dla Renault. Kolejny światowy spisek.

Robso
Gość
Robso

Ty naprawdę wierzysz, że za wersją oficjalną o nic więcej nie idzie? Też chciałbym żyć w idealnym świecie! ☺