Na torze wyścigowym w Goodwood zgromadzili się miłośnicy hot-hatchy. Pojawiły się pojazdy różnych marek, wersji i generacji. Jednym z nich był mały, sprytny i unikatowy model: Citroen AX GT Sportif.

Citroen AX GT Sportif nie jest samochodem, który na pierwszy rzut oka skojarzymy z wysokimi osiągami. Ma niewielkie wymiary, jest nieco kanciasty i niepozorny. Prezentuje się raczej niczym praktyczny model do miasta, ale tak naprawdę samochód potrafi dostarczyć mnóstwa emocji.

Model pochodzi z roku 1988 i jest prawdziwym unikatem. „Wydaje mi się, że pozostało tylko 37 sztuk AX GT. Sportif był specjalną edycją wprowadzoną na rynek przez Citroena w Wielkiej Brytanii. Jest to ostatni zarejestrowany egzemplarz i do tego jedyny, który wciąż jeździ. Właśnie ta cecha skłoniła mnie do zakupu tego pojazdu 7 lat temu” – mówi właściciel AX-a, Martin Walker.

AX Sportif jest napędzany jednostką 1.4 o mocy 85 KM, która znalazła się także w Peugeocie 205 XS. Martin mówi, że model był tak szybki, jak Golf GTi. AX Sportif rozpędzał się do pierwszej setki w czasie niecałych 9 sekund. „Jeździ niczym gokart, jest taki lekki” – mówi Martin.

„Te samochody są niezwykle rzadkie, ponieważ właściwie się rozpadały. Są bardzo, bardzo lekkie. Nigdy nie chciałbyś się rozbić w jednym z nich. Waży tylko 700 kilogramów. To jeden z najlżejszych samochodów na drodze”. Mimo iż samochód jest prawdziwym motoryzacyjnym białym krukiem, Martin jest szczęśliwy, że mógł przyjechać na tor Goodwood. Jazda Citroen AX GT Sportif dostarcza mnóstwo radości.

Źródło: Goodwood.com

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

Galeria

Newsletter

Dodaj komentarz

avatar
 
  Subskrybuj  
Powiadom o