Jutro rozpoczynają się jedne z ostatnich tegorocznych targów motoryzacyjnych: Salon Samochodowy Auto Zürich 2018. Dacia zaprezentuje na nich bogatą ofertę modeli i ciekawe innowacje techniczne.

Najważniejszą zmianą będzie Duster, który otrzymał właśnie nowe silniki benzynowe. To jednostka 1.3 TCe w dwóch wariantach mocy (130 KM i 150 KM), w obu przypadkach wyposażona w filtry cząstek stałych. Tak, tak, ekologia wymusza wyłapywanie cząstek stałych także ze spalin silników zasilanych etyliną. Na szczęście tego typu są prostsze i łatwiejsze w obsłudze od tych znanych z silników wysokoprężnych. Na Auto Zürich 2018 będzie można obejrzeć Dustera z takim silnikiem.

Dodajmy, że silnik 1.3 TCe jest wykonany z aluminium. To czterocylindrowa jednostka, z czterema zaworami na każdy cylinder i bezpośrednim wtryskiem benzyny. Konstruktorzy zadbali też o zmniejszenie wewnętrznego tarcia, co wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa. Silnik 1.3 TCe 150 dysponuje maksymalnym momentem obrotowym o wartości 250 Nm już przy 1.600 obr./min. Moc maksymalna jest dostępna przy 5.250 obr./min. Z kolei wersja 130-konna osiąga szczyt mocy przy 5.000 obr./min., a maksymalny moment obrotowy (240 Nm) przy 1.500 obr./min. Nowe silniki trafią do gamy przednionapędowych odmian Dustera lada moment. Od połowy przyszłego roku będą dostępne także w odmianach 4×4.

Kolejną nowością na stoisku Dacii na Auto Zürich 2018 jest zaktualizowany system multimedialny Media-Nav Evolution. Pozwala on na integrację ze smartfonem za pośrednictwem Android Auto i Apple CarPlay. W efekcie Dacia dołącza do grona producentów oferujących tego typu rozwiązania. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko i intuicyjnie korzystać z popularnych aplikacji mobilnych na swoich urządzeniach za pośrednictwem elementów sterujących pojazdu – za pośrednictwem pilota przy kierownicy lub za pomocą ekranu dotykowego. Najnowsza wersja Media-Nav Evolution trafi do gamy Dacii pod koniec br. Cena pozostanie bez zmian w stosunku do wersji dotychczasowej.

Targi Auto Zürich 2018 potrwają od czwartku, 8. listopada, do niedzieli, 11. listopada 2018 r.

 

 

Krzysztof Gregorczyk; zdjęcie: Dacia

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

Galeria

Newsletter

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
1 Autorzy komentarzy
mn5 Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mn5
Gość
mn5

Ja mam pytanie czy 1.3 TCe bedzie dostepny z automatem?