Przebudowy zespołu ciąg dalszy – Citroën Total Abu Dhabi WRT ogłosił dziś, że drugim kierowcą w składzie francuskiej ekipy będzie w roku 2019 Esapekka Lappi. Wzmocni on zespół po powrocie do ekipy z Wersalu Sebastiena Ogiera. Tak więc w przyszłym sezonie w barwach Citroën Total Abu Dhabi WRT jeździć będą Sebastien Ogier / Julien Ingrassia oraz Esapekka Lappi / Janne Ferm.

Zgodnie z tradycją polegającą na dawaniu szans młodym kierowcom i wspieraniu ich w drodze na szczyt, Citroën Racing wybrał najbardziej obiecującego młodzieńca w WRC. To 27-letni Fin, Esapekka Lappi. Ten młody człowiek ma już spore doświadczenie w Mistrzostwach Świata. 40 startów, z czego 19 w królewskiej kategorii WRC. Zadebiutował w Rajdzie Finlandii w 2012 roku i walczył jak równy z równym z Sebastienem Ogierem. W tym samym roku sięgnął po mistrzostwo Finlandii wygrywając wszystkie siedem rund krajowego czempionatu. W 2014 roku został Mistrzem Europy, a dwa lata później tryumfował w cyklu WRC2.

W królewskiej kategorii WRC Esapekka Lappi zadebiutował podczas Rajdu Portugalii w 2017 roku. Idealnie wpisuje się w historię „latających Finów”. Esapekka Lappi to wielki talent mający szansę na odciśnięcie kolejnego znaczącego fińskiego śladu w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Potwirdza to fakt wygrania klasyka nad klasykami – Rajdu Finlandii w 2017 roku. Był to zaledwie czwarty start tego kierowcy w samochodzie WRC! W tym roku potwierdził swoją szybkość trzema trzecimi miejscami w rajdach Sardynii, Niemiec i Walii. W efekcie zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji kierowców trwającego sezonu.

To wszystko oznacza, że Esapekka Lappi i Janne Ferm powinni znacząco wzmocnić pozycję Citroëna w przyszłym sezonie. Wraz z Ogierem i Ingrassią będą stanowić znakomite połączenie doświadczenia i młodości. Mamy nadzieję, że przyniesie to wiele znaczących sukcesów dla francuskiej marki i pozwoli przekroczyć barierę stu wygranych rajdów.

Chcieliśmy zakontraktować dwie bardzo konkurencyjne załogi na przyszły rok, przybycie Esapekki jest więc doskonałą wiadomością! Wiara w młodych kierowców od dawna jest wpisana w DNA naszej marki, a Esapekka z pewnością ma idealny profil. Zdeterminowany i skoncentrowany, powinien stworzyć zarówno uzupełniającą, jak i budzącą grozę parę z Sébastienem. Czujemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia z tym kierowcą, więc zrobimy, co w naszej mocy, aby utrzymać go w jak najlepszej formie, aby mu pomóc. Zapowiada się imponujący wzrost w naszych szeregach” – powiedział Piere Budar, szef zespołu Citroën Racing.

Oczywiście cieszę się, że dołączam do tak utytułowanego zespołu i będę przyszłym kolegą z Sébastienem, co będzie dla mnie dobrą okazją do dalszego rozwoju. Po tym, czego nauczyłem się od Jari-Mattiego Latvali w zeszłym roku i od Ott Tänak w tym roku będę miał wszystko, aby być jeszcze lepszym, jeśli uda mi się również czerpać inspirację od Seba! Jestem przekonany, że samochód ma duży potencjał, podobnie jak zespół, który ma długą historię i wiele doświadczenia w WRC. Fakt, że Pierre wyraźnie chciał mnie zwerbować również liczył się, kiedy podejmowałem decyzję. Będzie to także wielkie wyzwanie, aby spróbować wspólnie wygrać” – dodał Esapekka Lappi.

 

 

Krzysztof Gregorczyk; zdjęcie: Citroën

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

Galeria

Newsletter

Dodaj komentarz

avatar
 
  Subskrybuj  
Powiadom o