Grupa PSA ogłosiła, że w związku z wycofaniem się z porozumienia nuklearnego oraz groźbą sankcji ze strony USA, francuski koncern rozpoczął czynności zmierzające do zawieszenia swojej działalności w Iranie. Producent oferuje w Iranie modele marki Peugeot, Citroen i DS Automobiles.

Po podpisaniu porozumienia nuklearnego z Iranem 14 lipca 2015 roku i zniesieniu międzynarodowych sankcji przeciwko Iranowi w dniu 16 stycznia 2016 roku, Grupa PSA podpisała umowy joint venture z Iran Khodro w dniu 21 czerwca 2016 roku oraz koncernem SAIPA 6 października 2016 roku. Dzięki powstałym w ten sposób spółkom, samochody marki Peugeot, Citroen i DS mogły trafiać do irańskich klientów.

8 maja prezydent USA Donald Trump ogłosił wycofanie się z porozumienia nuklearnego. W związku z decyzją Stanów Zjednoczonych i związanych z nią sankcjami, wielu europejskich producentów podjęło decyzję o wycofaniu się z Iranu. Zawieszenie swojej działalności ogłosiła również Grupa PSA. Przy wsparciu rządu francuskiego, producent rozmawia z władzami USA, aby rozważyć możliwości zwolnienia z sankcji. Jest to jednak mało prawdopodobne. Dyrektor generalny francuskiego giganta naftowego Total powiedział w zeszłym tygodniu, że szanse na wyłączenie z amerykańskich sankcji są „bardzo niewielkie”.

Iran jest ważnym rynkiem dla Grupy PSA. W ubiegłym roku francuski koncern sprzedał prawie 445 tys. pojazdów w tym kraju. W 2018 roku do sprzedaży trafił Citroen C3. Samochód okazał się w Iranie sporym sukcesem. Ponadto salon w Teheranie zanotował niedawno rekordową sprzedaż modelu DS 7 Crossback.

Mimo to Grupa PSA, która jest właścicielem także marki Opel i Vauxhall oświadczyła, że operacje w Iranie wciąż stanowią mniej niż jeden procent działalności. Koncern uważa, że wyjście z tamtejszego rynku nie zmieni ogólnych celów strategii Push to Pass, ani aktualnych wytycznych finansowych.

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

Galeria

Wpis nie ma dodatkowych zdjęć.

Newsletter

2
Dodaj komentarz

avatar
1024
 
2 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
2 Autorzy komentarzy
Gośćpawelhks Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pawelhks
Gość
pawelhks

wot, polityka.

Gość
Gość
Gość

Warto nadmienić, że Trump się wycofał z umowy bo mu Makaron kazał, a Makaronowi kazał Netanjahuuu!