Producenci samochodów zgodzili się na wsparcie programu konwersji na bardziej ekologiczne samochody we Francji. Grupa PSA mająca pod swoimi skrzydłami marki Peugeot, Citroen, Opel i DS zamierza od przyszłego roku oferować rabaty na zakup nowych samochodów, jest jednak pewne „ale”.

Francuski rząd zamierza pozbyć się z ulic samochodów emitujących najwięcej zanieczyszczeń, przede wszystkim starych diesli. Nad Sekwaną obowiązuje aktualnie program złomowania, w ramach którego klienci mogą oddać swój stary samochód z silnikiem Diesla i z pomocą dotacji, kupić nowy model elektryczny lub hybrydowy w niższej cenie. Od przyszłego roku program zostanie rozszerzony dzięki współfinansowaniu przez producentów samochodów. Od 1 stycznia 2019 roku klienci mają otrzymywać 2.500 euro premii na zakup bardziej ekologicznego samochodu. Według rządu „koncerny powinny zobowiązać się do przeznaczenia takiej samej kwoty”. Program ma obejmować także elektryczne i hybrydowe samochody używane. Grupa PSA, do której należą marki Peugeot, Citroen, Opel i DS popiera program złomowania, ale chce ustalić pewne warunki.

Każdy z producentów zamierza oferować różną wysokość dotacji, która dodatkowo ma zależeć od modelu samochodu. Do tej pory tylko dwa koncerny ujawniły kwotę dopłat. Toyota proponuje od 500 do 1.000 euro, natomiast Grupa PSA do 2.000 euro, ale wyłącznie na nowe modele. Ponadto francuski koncern chce, aby program ruszył od czwartego kwartału 2019 roku.

Data nie jest przypadkowa. Grupa PSA wprowadzi wówczas do swoich salonów nowe pojazdy, które zostaną objęte premią za konwersję. Chodzi o hybrydowe wersje modelu Peugeot 3008 i 508, DS 7 Crossback E-Tense, w planach jest także uruchomienie całkowicie elektrycznego DS 3 Crossback oraz 208. Poprzez przesunięcie daty, PSA chce wykluczyć faworyzowanie konkurencji. Z kolei Ford jest za tym, by premia obejmowała także modele spalinowe.

Program złomowania cieszy się dużą popularnością we Francji, a zgłoszeń jest więcej niż finansowych możliwości. W ciągu roku wypłacono 220.000 premii za przejście na zakup bardziej ekologicznego modelu.

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

Galeria

Wpis nie ma dodatkowych zdjęć.

Newsletter

1
Dodaj komentarz

avatar
 
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
1 Autorzy komentarzy
potraff Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
potraff
Gość
potraff

Gdyby tak w Polsce zrobiono…ech…