Przepis dot. odholowania auta niezgodny z konstytucją – wyrok Trybunału Konstytucyjnego

0 0

polecmy

Odholowali Ci auto? Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zakwestionował przepis dotyczący opłaty za odzyskanie pojazdu.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie przepisów dotyczących odholowania samochodu. Zgodnie z decyzją sędziów, konieczność uiszczenia opłaty w celu odzyskania pojazdu, jest niezgodna z konstytucją.

Jeśli postawimy samochód w miejscu niedozwolonym lub zagrażającym bezpieczeństwu, wówczas istnieje ryzyko, że służby odholują nasz pojazd na wydzielony parking. Co potem? Do tej pory, przepis wymagał uiszczenia opłaty w celu odzyskania naszego mienia. W 2017 roku zasada została jednak zakwestionowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który powoływał się na zbyt dużą ingerencję w prawo własności. Chodziło o to, że właściciel zostaje pozbawiony możliwości korzystania z pojazdu do czasu zapłaty, która nie zawsze może nastąpić od razu. Trybunał Konstytucyjny przychylił się do tej opinii i uznał obowiązujący przepis za niekonstytucyjny.

„Z jednej strony obywatel będzie miał problem, żeby od razu tę opłatę uiścić, a z drugiej strony korzystanie przez niego z pojazdu jest niezbędne dla jego interesów życiowych, chociażby wtedy, kiedy prowadzi działalność gospodarczą” – uzasadnił decyzję Trybunału sędzia Piotr Tuleja. Ustawodawcy będą musieli odnieść się do wyroku.

Decyzja sędziów Trybunału nie oznacza, że opłata całkowicie zniknie. Wciąż trzeba będzie uiścić odpowiednią kwotę w celu odzyskania odholowanego pojazdu, ale będzie można tego dokonać już po jego odzyskaniu.

Galeria

Wpis nie ma dodatkowych zdjęć.
Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj
Może ci się spodobać również

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o