Renault Twingo skończyło 25 lat. To właśnie w 1993 roku francuska marka wprowadziła na rynek miejską „żabę”, czyli model który jak na swoje minimalne rozmiary, oferował i wciąż oferuje bardzo wiele.

Model Renault Twingo zadebiutował na salonie samochodowym w Paryżu w 1992 roku, ale zanim odwiedzający paryskie targi mogli podziwiać mały, sprytny model francuskiej marki, pojazd musiał przebyć drogę długą i krętą. Zadaniem nowego Renault miało być zastąpienie popularnego R4, co jak sami pewnie się domyślacie, łatwe nie było. Prace nad potomkiem „Czwórki” rozpoczęły się już w latach 70, a w roku 1981 zaprezentowano pierwszego protoplastę Twingo o nazwie Vesta. Samochód powstał dzięki finansowemu wsparciu francuskiego rządu i miał posłużyć do powstania jednobryłowego, oszczędnego miejskiego samochodu. Rozwój projektu doprowadził do kolejnego konceptu o nazwie Vesta II, który zaprezentowano w roku 1987.

Francuski rząd zrezygnował ze wsparcia i producent w następnych latach rozwijał projekt pojazdu samodzielnie. Wytyczne były proste: nowe Renault ma być przyjaznym, niewielkim, tanim i łatwym w użytkowaniu samochodem. Za stylistykę nadwozia odpowiedzialny był Jean-Pierre Ploué, natomiast pod projektem wnętrza podpisał się Gerard Gauvry.

Zanim Renault zaprezentowało model seryjny, powstało wiele pojazdów prototypowych, a najbliższym ostatecznej formy był Projekt X-06. Pojawiły się także opinie, że Twingo był wzorowany na polskim modelu Beskid.

Twingo – czyli Twist, Swing i Tango

Nazwa pojazdu wpada w ucho i ma taneczną genezę. Została sklejona z fragmentów trzech słów: Twist, Swing i Tango, czyli popularnych tańców towarzyskich. Zanim zatwierdzono plakietkę Twingo, pojawiały się również inne propozycje takie jak: Maya oraz Ypso. Ta ostatnia została porzucona ze względu na podobieństwo do modelu Lancii. Podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu, Twingo przyciągało uwagę, i skusiło mnóstwo klientów do składania zamówień. 25 lat temu, czyli w roku 1993 samochód pojawił się w salonach sprzedaży. Wprowadzenie modelu na rynek było wsparte oryginalną kampanią reklamową w postaci zabawnej kreskówki. Pierwsza generacja Twingo obejmująca lata 1993-2007 została wyprodukowana w imponującej liczbie 2,5 mln egzemplarzy.

Jak na początek lat 90. samochód prezentował kilka ciekawych, można nawet powiedzieć, że wyznaczających nowe trendy rozwiązań dla pojazdów miejskich. Małe Renault było wyposażone w przesuwaną tylną kanapę, wnętrze z kolorowymi wstawkami oraz cyfrowy licznik, wyświetlający najważniejsze dla kierowcy informacje: prędkość, poziom paliwa i czas. Napęd pojazdu pochodził od 1,2-litrowej jednostki benzynowej generującej 55 KM. 16 zaworowy silnik o mocy 75 KM dołączył do oferty w 2000 roku. W nadwoziu o długości zaledwie 3430 mm mieściły się cztery osoby. Renault początkowo oferowało cztery kolory nadwozia: niebieski, czerwony, zielony i żółty. Twingo można było kupić za cenę 55 tys. franków.

Przez 25 lat kariery Twingo, powstały trzy generacje modelu. Druga, produkowana w latach 2007 – 2014 doczekała się jednostki wysokoprężnej, a Renault pokusiło się nawet o wariant RS. Obecny model jest produkowany przy współpracy z koncernem Daimler i bazuje na tej samej platformie co Smart Forfour.

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

Galeria

Newsletter

5
Dodaj komentarz

avatar
1024
 
3 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
5 Autorzy komentarzy
ryjasmarkaczŁukaszMichał Z.Jan Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

Szkoda że w przysłym roku będzie nowe Twingo lecz nie będzie już na rynek Polski. Za mała sprzedaż

markacz
Gość
markacz

… jak ściągną z rynku Twingo to chyba se w kolano strzelą ;) , jeździłem I generacją, jeżdżę II generacją, III generacja już trochę za mała skurczył się troszkę :D …
…był czas ze PSA nie sprzedawało swoich maluchów na wybranych rynkach i wyleczyli się z tego pomysłu … auta wróciły do sprzedaży (przynajmniej C1 ;) …
…odpuszczanie se tego segmentu chyba nie przysłuży się Renault…

Michał Z.
Gość
Michał Z.

Ćwierć wieku, a wydaje mi się, że to było wczoraj;) W tamtym czasie Twingo prezentowało się naprawdę oryginalnie, szczególnie kiedy spotykało się je na polskich ulicach.

Łukasz
Gość
Łukasz

Pierwsza generacja nadal wygląda dość nowocześnie. Gdyby nie ta pozycja za kierownicą…

ryjas
Gość
ryjas

Youngtimer.