•   
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •  

Pojęcia smart city nabiera nowego znaczenia. Szczególnie, gdy wyposażysz miast i samochody w odpowiednie rozwiązania techniczne, bazujące na ultra-szybkiej komunikacji z z internetem. Grupa PSA rozpoczęła wraz z chińskimi władzami pokazy najnowszej generacji system zaawansowanej komunikacji z samochodem LTE V2X. Projekt obejmie 226 skrzyżowań, 170 kilometrów obszarów miejskich, 600 inteligentnych stacji i czujników, 100000 użytkowników oraz 13 scenariuszy. Projekt, wspieranych przez władze lokalne oraz Ministerstwo Technologii ma miejsce w mieście Wuxi w południowych Chinach.

Smart City z samochodami

Co potrafi system? Przede wszystkim pracuje w czasie bieżącym, wysyłając i odbierając sygnaŻy o sytuacji w mieście. Infrastruktura miejska przesyła wskazówki dotyczące ruchu na drodze, ruchu pieszych, stanu skrzyżowań i świateł. Dzięki temu kierowca otrzymuje precyzyjne informacje a pojemność dróg jest optymalnie wykorzystana. W przyszłości, w samochodach autonomicznych, informacje te będą pomocne w planowaniu automatyczne. System pozwala też na automatyczną analizę obrazu z kamer a także informowanie kierowcy o zagrożeniach. Samochody PSA potrafią też komunikować się między sobą oraz pieszymi, którzy używają w swoich smartfonach rozwiązania, które wspiera LTE V2X. Zwiększa to bezpieczeństwo na drodze.

Zdążyć na cmentarz?

Inteligentne centrum zarządzania miastem

Informacje, wysyłane przez samochody i pieszych, są również przesyłane do centrum zarządzania smart city, gdzie pozwalają zobrazować sytuacje w mieście. W docelowej wersji systemu możliwe będzie automatyczne reagowanie na zdarzenia kryzysowe, w tym wypadki.

Autonomiczna jazda, szybki internet

LTE-V2X jest rozwiązaniem specjalnie opracowanym na potrzeby inteligentnego transportu, w tym jazdy autonomicznej. Literka V pochodzi od vehicle, czyli pojazdu. PSA prezentuje rozwiązanie opracowane wspólnie z firmami Huawei oraz Qualcomm. Moduł LTE-V2X zamontowano w samochodach DS7 Crossback, Peugeot 4008 oraz w nowym Citroenie C5 Aircross.

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

Galeria

Newsletter

Dodaj komentarz

avatar
1024
  
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  Subskrybuj  
Powiadom o