Ciężka stopa, jazda pod wpływem alkoholu, lekceważenie innych uczestników dróg i niebezpieczne zachowanie na drodze – kierowcy w Europie wciąż są dalecy od ideału. Fundacja Vinci Autoroutes opublikowała ranking najgorszych państw w dziedzinie prowadzenia samochodu. Francja jest w pierwszej piątce.

Chyba każdemu zdarza się od czasu do czasu odrobinę nagiąć przepisy drogowe. Być może dzieje się to przez przypadek, może celowo, albo sytuacja wymusza na nas nie do końca poprawne zachowanie. W poszczególnych krajach Europejskich możemy zaobserwować odmienne zwyczaje i różną kulturę jazdy. Jedni kierowcy są bardziej przepisowi, inni częściej skłaniają się ku złamaniu kodeksu lub agresywnej postawy wobec innych. Fundacja Vinci Autoroutes opublikowała barometr zachowania kierowców z podziałem na poszczególne państwa. Przepytano 11.038 osób w 11 krajach europejskich. Co się okazało?

89% ankietowanych Europejczyków przyznaje się do przekraczania ograniczeń prędkości. Co ciekawe, największe skłonności do mocniejszego naciskania na pedał gazu mają Niemcy i Szwedzi (93%). 78% ankietowanych szwedzkich kierowców nie zachowuje bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego, aczkolwiek są jednocześnie uważani za najbardziej uprzejmych wobec innych uczestników dróg tuż przed Słowakami i Brytyjczykami.

Jeśli chodzi o kierowców najbardziej lekceważących innych obywateli na drodze, w czołówce znajdziemy Greków, Hiszpanów, Włochów i Francuzów. Ci ostatni niechętnie używają kierunkowskazów. Grecy, którzy trafili na szczyt niechlubnego rankingu najczęściej zapominają zapięcia pasów bezpieczeństwa, obrażają innych kierowców, poruszają się pasem awaryjnym i korzystają z pasa środkowego nawet, gdy prawy pozostaje wolny.

Jeden na 10 europejskich kierowców przyznaje, że wsiadał za kółko po kilku głębszych a 4% nawet wówczas, gdy odczuwa skutki alkoholowej libacji (28% w Grecji i 23% w Belgii). Połowa ankietowanych trąbi na innych, najczęściej dzieje się to w Hiszpanii, a Niemcy i Polacy ustawiają nawigację podczas jazdy. Obywatele naszego kraju najczęściej zgłaszają zdarzenia drogowe za pośrednictwem aplikacji.

Źródło: Vinci Autoroutes

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

Galeria

Wpis nie ma dodatkowych zdjęć.

Newsletter

1
Dodaj komentarz

avatar
1024
 
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
1 Autorzy komentarzy
Adrian Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Adrian
Gość
Adrian

Czyli poza jazdą po pijaku, przekraczaniem prędkości, ustawianiem pidczas jazdy nawigacji, trąbieniu na innych i obrażaniu ich jesteśmy w czołówce najlepszych kierowców 😜