W ciągu czterech ostatnich lat emisja CO2 samochodów w Europie wyraźnie wzrosła. Jak wynika z danych JATO Dynamics przyczyną takiej sytuacji jest zmniejszenie zainteresowania pojazdami w silnikami Diesla. Marki Toyota, Peugeot, Citroen i Renault znalazły się w czołówce producentów o najniższej emisji CO2.

Emisja CO2 samochodów wzrosła o 2,4 g/km i w roku ubiegłym wyniosła 120,5 g/km. Według danych JATO Dynamics jest to najwyższa średnia z ostatnich czterech lat. Analizie poddano 23 rynki oraz 25 największych producentów w Europie. Wzrost emisji CO2 ma związek m.in. ze zmniejszeniem rejestracji samochodów z silnikiem Diesla.

polecamy

Całkowita wartość emisji CO2 spadała od 2007 roku, ale w roku 2016 tendencja zaczęła się stopniowo odwracać. W 2017 roku zanotowano pierwszy wzrost emisji CO2 o 0,3 g/km, kiedy to sprzedaż samochodów z silnikiem wysokoprężnym spadła o 8%. W ubiegłym roku zaobserwowano jeszcze większą korelację między popytem na pojazdy z dieslem (spadek o 18%) a wzrostem emisji CO2 (+2,4 g/km).

Mniejsze zainteresowanie pojazdami wysokoprężnymi nie jest jednak jedyną przyczyną wzrostu emisji CO2. Winna jest również popularność SUV-ów. W ubiegłym roku liczba rejestracji pojazdów o podwyższonym zawieszeniu wzrosła o 35%. Pojazdy te wyraźnie wypierają mniejsze i emitujące mniej zanieczyszczeń modele miejskie i subkompaktowe, które odnotowały spadek rejestracji o 1,5%.

Samochody, których producentów emitują najmniej CO2?

Na pierwszym miejscu znalazła się Toyota, która uzyskała średni wynik poniżej 100 g/km, a na kolejnych pozycjach uplasowały się marki Peugeot, Citroen i Renault. Czołówka nie zmieniła się od roku 2017, aczkolwiek francuscy producenci, podobnie jak większość marek zanotowali wzrost emisji CO2. Dacia trafiła na miejsce dwunaste.

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

Galeria

Newsletter

if (!window.mc4wp) { window.mc4wp = { listeners: [], forms : { on: function (event, callback) { window.mc4wp.listeners.push({ event : event, callback: callback }); } } } } })();

polecamy: